РЕПУБЛИЧКО ТАКМИЧЕЊЕ У ШАХУ

Шаховски савез Србије у сарадњи са ОШ “Драган Лукић” из Београда, организује Републичко појединачно и екипно првенство ученика основних школа Србије у шаху за школску 2016/2017. годину. Појединачно првенство ће се одржати у суботу, 13. маја, док ће се екипно првенство одржати у недељу, 14. маја 2017. године. Оба такмичења се играју у основној школи “Драган Лукић” у Београду, (општина Нови Београд, насеље Бежанијска Коса, Неде Спасојевић 6, излаз „Бежанијска Коса“ са ауто-пута Загреб – Београд - Ниш) са почетком у 13:00 сати и првог и другог такмичарског дана.

У појединачној конкуренцији такмичење ће се одржати у четири старосне групе, одвојено у конкуренцијама дечака и девојчица:

Група М5 (ученици V разреда)    Група Ж5 (ученице V разреда)
     Група М6 (ученици VI разреда)   Група Ж6 (ученице VI разреда)
     Група М7 (ученици VII разреда)  Група Ж7 (ученице VII разреда)
     Група М8 (ученици VIII разреда) Група Ж8 (ученице VIII разреда)

У свакој групи одиграће се 7 кола по швајцарском систему, са темпом игре од 15 минута по играчу за целу партију. Уколико у некој од такмичарских група не буде одговарајући број такмичара, организатор задржава право да промени систем такмичења и број кола.

У екипној конкуренцији одржаће се два одвојена такмичења и то у конкуренцији ученика и у конкуренцији ученица.

Код ученика, екипу чине 4 такмичара, уз максимално 2 резерве. Код ученица, екипу чине 2 такмичарке, уз максимално 1 резерву.

Сатница турнира:

Прво коло у појединачној конкуренцији почиње након церемоније отварања првенства која ће се одржати у суботу, 13. маја у 13:00 сати; свих 7 кола се играју једно за другим са мини паузама између кола за паровање;

Прво коло у екипној конкуренцији почиње у недељу, 14. маја у 13:00 сати; свих 7 кола се играју једно за другим са мини паузама између кола за паровање.

Завршетак и проглашење најбољих такмичара односно екипа школа у оба такмичарска дана планирано је између 17:30 и 18:00 сати.

Право учешћа на Републичком такмичењу, у појединачној и екипној конкуренцији, имају само појединци и школе који су то право изборили на претходном нивоу такмичења - у појединачној конкуренцији из сваког Округа, по 3 првопласирана ученика и ученице у свакој групи, а из Града Београда по 10 првопласираних ученика и ученица у свакој групи, у пратњи ангажованог наставника. У екипној конкуренцији по 1 мушка и 1 женска првопласирана екипа према пласману са окружног такмичења, а за Град Београд по 3 првопласиране екипе у обе конкуренције.

У појединачној конкуренцији три првопласирана такмичара у свакој такмичарској групи добијају пехаре, медаље и дипломе.

У екипној конкуренцији, три првопласиране екипе код ученика и три првопласиране екипе код ученица добијају пехар, а њихови чланови медаље и дипломе.

Шаховски савез Србије обезбеђује пехаре, медаље и дипломе предвиђене расписом првенства.

Сви такмичари су обавезни да заједно са својим наставницима дођу на такмичење и потврде пријаву учешћа најкасније до 12:30 часова на дан почетка такмичења у појединачној, односно екипној конкуренцији.

Такмичари у појединачној конкуренцији су дужни да са собом понесу шаховску гарнитуру стандардне величине и исправан шаховски сат.

Свака екипа школе у екипној конкуренцији дужна је да обезбеди минимално две шаховске гарнитуре стандардне величине и два исправна шаховска сата.

Све додатне информације могу се добити код републичког координатора за циклус школских такмичења, Аце Јована Крстића (телефон: 060/611-4000  и-мејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).

НАПОМЕНЕ:

Сатница и динамика одвијања турнира прилагођени су потребама изван Београда (долазе и враћају се кући у току истог дана). Учесници  који  желе  да  користе  хотелски смештај  могу то учинити у  хотелу  „Славија“ у Београду уз  попуст од 30% на стандардне цене смештаја (просечно је потребно је око 20 минута вожње аутомобилом од хотела „Славија“ до места одржавања првенства) Учесници који желе да искористе могућност смештаја у хотелу „Славија“ уз наведени попуст треба да се јаве Канцеларији Шаховског савеза Београда најкасније до четвртка, 11. маја 2017. године до 14.00 сати.

Од 15. априла, старијој смени настава почиње од 13,00 часова, а млађој од 8,00 часова :)