Зашто се каже...

Идиоми су устаљени изрази или фразеологизми чије се значење мора посебно научити као целина. Идиом представља особеност, оно што је устаљено као особеност, нарочити вид језичког изражавања. У нашем језику изрази као "скресати у брк" (рећи неком непосредно и без увијања) или "обрати бостан" (надрљати) удаљени су од првобитних значења.

Идиом је посебан говор, особен дијалект једног краја или социјалне групе, наречје, жаргон. Лични идиом подразумева нарочите особине одређене личности по којима је она лако препознатљива у понашању или интеракцијама са другима. Укључује све што је разликује од других (начин одевања, манири, мишљење, поступци у опхођењу, навике и др.).

Идиомима се служимо како би што сликовитије објаснили нешто. Како бисте у свакодневном говору ове нарочите изразе користили онако како треба, није згорег да знате како су неки, од укупно 15.000 њих, настали.

Ево објашњења неких идиома које користимо у свакодневном језику, а не знамо њихово порекло, попут наџак-бабе, Потемкинових села, шпанског села, лупа к`о Максим по дивизији...
zastosekazeface3

Нижим разредима настава почиње од 8 часова, а вишим од 13 часова. Понедељак, 17. фебруар је нерадни дан поводом државног празника. Смена се мења 24. фебруара.