Историјат

ИСТОРИЈАТ

ИСТОРИЈАТ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „ БРАНКО РАДИЧЕВИЋ“ ПАНЧЕВО

Давне 1827. године у Панчеву су постојале три основне школе: прва код Преображенске цркве - Горњоварошка школа, друга код Успенске цркве и трећа у Доњој вароши - Доњоварошка школа. Школа код Успенске цркве је била троразредна а школе у Доњој и Горњој вароши су биле дворазредне.

Доњоварошка школа се налазила у данашњој улици Цара Душана и имала је 80 ученика и 30 ученица.У првом и другом разреду учили су се следећи предмети: веронаука у разговору, познавање слова и срицање, читање из буквара и читанке, четири рачунске радње напамет и помоћу бројки, лепо писање и црквено појање.

У XIX веку у Доњој вароши су радиле две основне - дворазредне школе: „Цар Душан“ са српским наставним језиком (која је почела са радом 1. новембра 1827.године)   и „Цар Лазар“ са немачким наставним језиком ( почела је са радом 1865. године за католичку децу и имала је на почетку 66 ученика а ускоро двоструко више).

Данашња школа „Бранко Радичевић“ је настављач рада обе ове школе.

После ослобођења, школа је почела са радом 3. новембра 1944. године под именом Државна народна школа „Бранко Радичевић“. У школи је тада било четири разреда основне школе и два одељења забавишта са укупно 241 учеником. Године 1946. Школа је променила име у Основна школа бр.4 , а после формирања осмогодишњих школа у Осмољетка бр. 4.

Школа поново добија назив Основна школа „Бранко Радичевић“ 12. Фебруара 1953. године.

1955. године школи „Бранко Радичевић“ се прикључују сва одељења школе „Ади Ендре“ која су учила на мађарском језику ( по једно одељење од првог до осмог разреда). Ова школа је иначе почела са радом новембра 1944. године.

Стара школска зграда није више одговарала све већем приливу ученика са овог региона услед изградње нових стамбених насеља у њему, па је скоро читаву деценију радила у изузетно тешким условима. Зато је изграђена нова школска зграда у којој се школа и данас налази. Нова школска зграда је почела са радом 26. новембра 1965. године и припојено јој је 6 одељења школе „Жарко Зрењанин“ која је постојала од 1959 до 1965 и била је формирана само да растерети школе „Бранко Радичевић“ и „Јован Јовановић Змај“.

face3

Нижим разредима настава почиње од 8 часова, а вишим од 13 часова. Смена се мења 2. марта.