Помоћ при упису

ПОМОЋ ПРИ УПИСУ У СРЕДЊЕ ШКОЛЕ

Сајт Средње школе - едукација је намењен осмацима за припрему и упис у средње школе. Сајт је потпуно бесплатан и омогућава ђацима и родитељима боље информисање.

На сајту се могу наћи све средње школе у Србији, као и припрема за малу матуру у виду онлајн тестова. Тренутно постоји 21 комбиновани тест из последње збирке за припрему за малу матуру. У плану је израда и тестова за српски језик и књижевност, као и за математику.

Сајту можете приступити путем модула са леве стране сајта наше школе.

КОНКУРС ЗА УПИС У СРЕДЊЕ ШКОЛЕ

ПРАВИЛНИК О УПИСУ У СРЕДЊЕ ШКОЛЕ

УПУТСТВО ЗА РОДИТЕЉЕ (СТАРАТЕЉЕ)

• Завршни испит полажу сви ученици осмог разреда.
  • Завршни испит се полаже три дана – првог дана се полаже српски, односно матерњи језик, другог математикa, а трећег дана комбиновани тест.
  • Ученици имају обавезу да пре приступања испиту са одељењским старешином благовремено провере тачност својих личних података и података о успеху током школовања у бази података.
  • Ученици треба да дођу у школу у 8.15 часова сва три дана полагања испита;
  • На испит из српског, односно матерњег језика и на испит на коме се полаже комбиновани тест ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку и гумицу;
  • На испит из математике ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку, гумицу, лењир, троугао и шестар.
  • На испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за испит.
  • На испиту није дозвољен разговор међу ученицима.
  • Ученицима није дозвољено да напуштају просторију у којој се полаже испит пре 9.45 часова и у периоду од 10.45 до 11.00 часова.
  • Ученици могу бити удаљени са испита у случају непоштовања правила и упутстава дежурних наставника. Ученик који буде удаљен са теста добиће нула бодова на том тесту.
  • Ученик који је удаљен са теста у следећем року може да полаже тест са кога је удаљен.
  • Родитељима односно старатељима забрањено је да без посебног одобрења буду у школи за време полагања завршног испита.
  • У случају непредвиђене спречености ученика да приступи полагању завршног испита, родитељ односно старатељ у обавези је да то пријави одељењском старешини до 8.00 часова на дан полагања.
  • Ученике на болничком или кућном лечењу родитељи, односно старатељи, пријављују одељењском старешини најкасније један дан пре полагања завршног испита; ученици полажу завршни испит у простору који одговара њиховом здравственом стању.
  • После објављивања привремених резултата, ученици имају право увида у свој тест, aзаједно са родитељем, односно старатељем, и право приговора школској комисији уколико сматрају да су оштећени.

Молимо родитеље, односно старатеље, да:

• Воде рачуна да ученици доручкују и попију воду пре почетка завршног испита.
  • Провере да ли су ученици понели потребан прибор за рад и ђачку књижицу.
  • У провери резултата на појединачним тестовима на завршном испиту родитељи, односно старатељи ученика треба да имају јасну и прецизну информацију о начину приказивања резултата на тестовима и начину бодовања.
  • На основу Правилника о изменама Правилника о програму завршног испита у основном образовању и васпитању („Службени гласник РС Просветни гласник”, број 12/14) у коме је утврђен удео појединачних тестова у укупном броју бодова на завршном испиту, који износи 30 бодова, ученик може да оствари из српског, односно матерњег језика највише 10 бодова, из математике највише 10 бодова и на комбинованом тесту највише 10 бодова.
  • На сваком појединачном тесту ученик решава 20 задатака.
  • Бодови које је ученик остварио израчунавају се тако што се резултат постигнут на тесту множи коефицијентом 0,5 (тј. резултат на тесту подели се са 2).
  • То значи да ће ученик који, на пример, има резултат 17 бодова на једном од три теста остварити 8,5 бодова на том тесту. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова на тесту, тј. прерачунат резултат на тесту.

ЗВАНИЧНИ БОДОВИ НАКОН ЖАЛБИ

Срећан почетак школске године!